- Reklam Alanı -

Merhaba bu yazımızda sizlere System Center Configuration Manager  (SCCM ) nedir ve ne işe yarar bu konuları ele alacağız.

System Center Configuration Manager  (SCCM ), IT sektörünün en önemli parçalarından birisi denebilir. Birden çok sistem desteği vardır. Linux, Hyper-V ve VMware gibi heterojen ve açık sistemleri yönetip izleyebilirsiniz. Windows tabanlı sistemlerinin yönetimini merkezi bir şekilde sağlamak amacıyla Microsoft firması tarafından piyasaya sunulan System Center ürün ailesinin üyelerinden bir tanesidir. System Center ailesinde geliştirilmeye devam edilen tek üründür.

System Center Configuration Manager  (SCCM ) ile yapabileceğimiz bazı özellikler.

  • Uzak masaüstü bağlantısı ile istemcilere veya sunuculara çok kolay bir şekilde bağlantı yapabiliriz.
  • Çok iyi raporlama özelliğine sahip. Son kullanıcı bilgisayarlarında veya Windows sunucusunda SCCM ajanı yüklediysek bilgisayarla alakalı tüm özellikleri raporlayabiliriz. PC üzerinde hangi uygulamalar yüklenmiş , hangi güncellemeler var? Bilgisayar modeli nedir? CPU özellikleri , Disk özellikleri neler? Bunun gibi PC deki tüm yazılım ve donanımın raporlanmasını sağlayabiliriz.
  • WSUS ile entegre çalıştığından güncellemelerin  dağıtımını SCCM ile yapabiliriz.
  • Sistem yöneticileri olarak en çok zorlandığımız olaylardan biri de şudur belki de . Çalıştığımız kurum bir uygulama satın aldı ve  bu uygulamanın tüm bilgisayarlara yüklenmesi gerekiyor. Ve yapımızda binlerce bilgisayar var. SCCM ile merkezden bu uygulamanın dağıtımını çok kolay bir şekilde yapabiliriz.
  • Merkezde hazırladığımız imajların network üzerinden veya USB ile dağıtımını sağlayabiliriz. Bu sayede imajla birlikte network hızınızı göre yaklaşık 20 dakikada kullanıcı bilgisayarında tekrar çalışmaya başlayabiliyor.
  • Şirket içi uygulama kataloğumuzu hazırlayabiliriz. Uygulamaları bu kataloğa yükleyerek uygulamaların yüklenmesini son kullanıcıya bırakabiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here